Miloš strikes back, aneb prokazování legálního původu majetku

Tak nám nově zvolený prezident za deset let meditací na Vysočině vymyslel, jak zatočit s korupcí. Prý je to řešitelné povinností prokazovat legální nabytí majetku. Nápad zajímavý, na první pohled možná pro méně inteligentního voliče lákavý, a při bližším pohledu všestranně retardovaný a, bohužel jistě účelově, kontraproduktivní.

Začneme tím nejokatějším- tento šikovný nápadíček popírá jaksi celou západní právní tradici, obsahujíc totiž presumpci viny.

Zadruhé, je formálně nerealizovatelný, neboť živnostníci mají povinnost uchovávat účetnictví dva až tři roky zpátky, zbytek byv v kompetenci berního úřadu. To by bylo mrzuté, kdyby berňák něco nemohl najít, a zabavovaly se kvůli tomu majetky, žeáno.

Při jakémkoliv blizším pohledu je zřejmé, že Milošovo “řešení” korupce je skutečně krystalická zmrdovina. Podobně, jako v případě občanství pro ruskojazyčné imigranty, si organizovaný zločin poradí, a dojde jen k tomu, že občanství a nedotknutelné majetky budou mít výhradně největší prakunďáci, v tomto případě navíc spřažení s politickým establishmentem. Poctivý živnostník se ocitá vydán na milost politickým gangstaz, kteří tím získávají unikátní možnost kohokoliv, kdo s nimi nepeče, nebo jim třeba jen překáží, zlikvidovat.

Korupci to navíc pochopitelně nevyřeší, protože korupčníci jsou titíž lidé, kteří budou mít na starost přesné znění i následnou implementaci a vymáhání daného zákona, a navíc nelegální majetky zpravidla nejsou vidět, ledaže by Miloš nějak dokázal zrušit bankovní tajemství na polovině zeměkoule a akcie na majitele. Nalijme si čisté pálenky, Šloufovi, Dalíkovi či Pavlu Dlouhému to nikdo nevezme. Typickou obětí takového zákona bude poctivý podnikatel, který odmítl vstoupit do místního klubu hochů od bobří řeky, nebo odvést desátek kmotrovi, který s notnou ironií bude zcela v bezpečí. Obzvláště účinné je to pak v kombinaci se zašmodrchaným a volně interpretovatelným daňovým zákonem, který i nejpoctivější OSVČ nutí být jednou půlkou zadnice trvale za katrem, dle toho, jak moc chce nebo nechce berňák bejt svině.

V případě firem si situace mění jen tím, že mají archivované účetnictví za delší období, a je na nich mnohem, mnohem víc co si vzít.

Bylo by chybou se domnívat, že zrovna Miloš Zeman, jehož vláda dokázala být i v extralize našich vlád tou suverénně nejzkorumpovanější dokonce i podle tehdejších průzkumů veřejného mínění (pohříchu paměť voličstva je zoufalá), bude chtít korupci nějak skutečně systémově řešit- naopak, jeví se, že pravým účelem záměru je vedle populistického lovu na vola voliče snaha o monopol. Monopol jak na právo privatizovat politickými kanály veřejné prostředky, tak, a to je horší, monopol na právo mít peníze vůbec. Konečným cílem v dlouhém období je zjevně jediná kompaktní politicko-hospodářská oligarchie, trůnící bez vyzyvatele nad masou submisivních untermenschů, což je ostatně socdem ideál.

Skutečným účelem navrhovaného zákona je konsolidace moci, a zjářmení tažných kusů trvalou implicitní výhružkou. Skutečným důsledkem bude odliv kapitálu z České republiky. Jak finančního, tak lidského. Nakonec zůstane jen ta kmotří oligarchie a její kmenové voličstvo, vypudivší prakticky všechny ostatní, ostatně za poslední století již poněkolikáté, a bude se čím dál rovnějším dílem krájet čím dál menší a menší koláč. To je reálný socialismus se všemi důsledky.

Jediné, co korupci skutečně vyřeší, je větší průhlednost, spojená s menším podílem státu na celkovém objemu hospodářství- protože příležitost dělá zloděje, a v Česku dvojnásob. Všechno ostatní je kontraproduktivní. Shledávám nemožným, aby to člověk s politickými zkušenostmi Miloše Zemana neviděl a nevěděl. Přestože je rozumné nevysvětlovat zlou vůlí, co lze stejně tak dobře vysvětlit prostou blbostí, zde je bohužel výrazně pravděpodobnější zlá vůle.

Pravím znovu, Miloši, jdi do prdele.

Read 1 comment

  1. Pingback: I ty, Brite? | Zbyhnev.com

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *