Padjektiva

Dnes si uvedeme další nové slovíčko, padjektivum. Milé děti. Padjektivum je takové přídavné jméno, které buďto neznamená nic, nebo znamená něco jiného, než si řečník myslí, popřípadě existující adjektivum vědomě či nevědomě používá v nesmyslném, ba leckdy přihlouplém, mile hloupoučkém nebo dočista blbém kontextu. Padjektiva mohou být marketingové neologismy, nedobře použité latinismy v běžné řeči, nebo dokonce kombinace více slov, kde je padjektivní až jejich souhrnný význam, či častěji nevýznam.

Nejsem sice obsedantní klimakterická češtinářka, ale tohle mě fakt sere. Následující výčet není v žádném případě vyčerpávající, a mile rád obdržím a následně zveřejním další příklady – jazýčkozpytné koutky budou ostatně vůbec na pokračování.

Začněme základní klasifikací padjektiv. V zásadě se dělí na dvě podskupiny – padjektiva přirozená či emergentní, vzniklá prostým nedopochopením jazyka, a padjektiva umělá či marketérská, cíleně vytvořená marketingovými mrdkami v rolácích a hranatých brýlích s masivní obroučkou. Obě kategorie se pochopitelně prolínají, neboť marketérské mrdky zřídkakdy vládnou jazykem do té míry, aby si mohly dovolit jej adminovat, aniž by výsledky byly auriclotrahické (čili tahající za uši).

Několik příkladů:

Nejoptimálnější. Optimální už znamená nejlepší (nejlepší možný), oproti ideální (nejlepší myslitelný, hypotetický, vzorový). Přidání dalšího “nej” před slovo, které jej již ve svém významu implicitně obsahuje, jest jazykově redundantní.

Designový je přídavné jméno, které je v kontextu nabídky hmatatelných statků zcela bezobsažné – designové je všechno, co někdo nadesignoval, čili navrhl. Designové jsou tedy všechny produkty cílené lidské činnosti. V obvyklém významu designový znamená “Na to, že to je ze stejný překližky, jako v IKEA, po čertech drahý”.

Prémiový. Další z přídavných jmen znamenajících toliko vyšší cenu. Prémiová značka.

Trendový. Slovo, mající nahradit přeužívané a tedy perzůásívně neúčinné a zastarávající adjektivum “moderní“. Trendová sedačka (WTF?). Vyjadřuje a vystihuje trend bastardizace jazyka přeplacenými homohujery z reklamních agentur.

Zvláštní případ tvoří takzvané paradoxní adjektivum. Používá se jej všude tam, kde výrobce potřebuje zamaskovat defektivní, nejčastěji náhražkovitý či kostkatovací (cost cutting) charakter určitého rysu nabízeného zboží, ba jej dokonce vydávat za přednost a nemuset tak náhražkovitost promítnout do ceny.

Tak formulací “Pravá dýha” (neboli pravá imitace masivu), mající nahrazení masivu volepenou dřevotřískou vydat za přednost, IKEA poskytla základ, abych si vůbec téhle figury začal všímat. Pravá dýha rovná se párky z pravé sóji, rum z pravého metanolu a polévka z pravého pytlíku. Vedle nábytkářů jsou dalšími lídry v oboru oxymorónů výrobci automobilů –  zde se můžeme často setkat s pravou kůží alcantara, neboli pravou koženkou, neboli nepravou kůží. Vedle ní pak oko zákazníka v prémiovém segmentu jistě potěší i vybavení interiéru z ušlechtilého plastu.

Záměrem je vyvolat zkrat logických obvodů v mozku řepáka, který není schopen protiřečící si informaci o modré červenosti vyhodnotit jako prostý oxymorón, a místo toho má přístoupit na frame, že náhražka je něco lepšího, ba že věci jsou svými vlastními opaky. Uvedená řečnická figura byla solidně uvedena do obecného povědomí Georgem Orwellem, pročež je s podivem, že si na ní obecné povědomí ještě nevytvořilo protilátky – historická zkušenost ze zmrdobijství je však taková, že vytvoření protilátek je následováno toliko mutací patogenu, pročež zde jakož jednomužný imunitní systém příčetnosti všeho lidství na tuto zmrdovinu dštím mocné ideové leukocyty.

Freedom is slavery.

War is peace.

Ignorance is strength.

Naštěstí je lidský mozek schopen na paradoxní sdělení informovat podstatně lépe, než umělé inteligence, které byly právě předloženou logickou kontradikcí donuceny přetížit se a obrátit v hromádku čmoudícího elektronického odpadu v celé řadě klasických sci-fi. Lidský mozek reaguje na paradoxní informaci v závislosti na složitosti buďto nadšeným zakoupením pohovky Ünkomförtabbla z pravé dřevotřísky a taktéž pravé syntetické kůže, nepovšimnutím si použitého klamu, ignorováním daného sdělení, nebo sepsáním přísné jazýčkozpytné analýzy na blogátku.

paradoxes

Read 8 comments

  1. Pingback: Realitní zmrdosloví | zbyhnev

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *