Padjektiva 2

Pro velký ohlas (=mně se to líbílo) následují slova, která znamenají něco jiného než si novináři a marketérské mrdky myslí, že znamenají, nebo rovnou neznamenají nic – volume twó:

Potencionální. Slovíčko z ranku silně auriklotrahických. Podle Ústavu je i tato varianta správně, ale méně. Zní to otřesně a navíc to nedává etymologický smysl. Od jakého substantiva by se takové adjektivum odvozovalo? “Ta věc má velký potencionál!” Nebo “potención”? Bohužel i to je nepozorný Žák schopen vyslovit, aneb pan ministr neumí česky“. Tohle je jedno ze slov, kterým se propíchne masturbátor, který cizího termita použije jednou dvakrát ročně, když chce znít erudovaněji než ostatní zedníci.

Kontroverzní. Znamená původně “rozporný”. U něčeho existují kontradiktorní verze, nebo-li na věc je pohlíženo z rozdílných stran a není shoda. Vlastně se jedná svým způsobem o antonymum od “bezesporný”, “jednoznačný”, “konsenzuální”.

“Kontroverzní” se však stalo mediálním eufemismem pro “debilní” (“Kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř”, který není ani kontroverzní, ani podnikatel, ale prostě zmrd).

Oká, eufemizace je občas potřeba, aby se imrvére nesoudili lidi označení veřejně na plnou hubu za kokoty a zmrdečky. Bohužel tím trpí vše skutečně kontroverzní, pročež je radno eufemizovat jinak. Pravý smysl slova “kontroverzní” potřebujeme na popis věcí právě – wait for it – skutečně kontroverzních.

Kontroverzní totiž neznamená špatný nebo zavrženíhodný (což nyní znamená), kontroverzní znamená, že je potřeba o věci mluvit. Média pak nemají slovo, kterým by mohla označit skutečně kontroverzní věc, aniž by zároveň národu nenaznačila, že je to nějaká píčovina a/nebo sviňárna. Od kontroverzních věcí dává slušnej člověk ruce pryč.

Bohužel bývá sviňárná nebo píčovina naopak vše nekontroverzní, jednoznačně, černobílé, protože fskutečnosťy nic jednoznačné, černobílé a nekontroverzní neni, a co tak vypadá, je vylíčeno manipulinativně.

Exkluzivní znamená “výlučný”, což obnáší omezené zásoby a selektivitu. Opakem je “inkluzivní”, neboli zahrnující.  Použítí tohoto slova jako superlativa, synonymního s luxusem, je exluzivní fail.  Pokud je cokoliv cpáno spotřebiteli pod tlakem, z definice to není exkluzivní, tedy výlučné, neboť toho má zjevně kdosi přebytek, který se aktivně snaží skrze co největší inkluzi ze všech sil udat.

Pokud je to marketováno, nemůže to být exkluzivní. Reklama na exkluzivní věc je inherentní oxymorón.

Exkluzivní je členství v řádu podvazkového pásu, neboť je z členství většina uchazečů předem vyloučena, nikoliv aušusová sedačka které jsou plné sklady, kolekce šperků, kterou mají všude, nebo čokoláda vyráběná po tisících tun, bez ohledu na cenu. Pokud je pouze cena oním výlučným faktorem, koupil by to jen blbec, protože je to zjevně a ex definitio samoúčelné a tautologické – je to drahý, protože je to drahý.

Read 2 comments

  1. Pingback: Realitní zmrdosloví | zbyhnev

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *