Švýcaři nemajó sysel pro humor

Tak jsem si ráčil všimnout, že Švýcarsko je jedním z oněch míst, kde je pokus o vtip častěji, než je našinec zvyklý, vykládán vážně a člověk je potenciálně za kolosálního vocasa.

Ne že by balancování na hraně kolosálního vocasství nebylo mým výchozím stavem, ve kterém trávím 90% bdělého času (a zbylých 10% jím jsem).

Jasně, i tady se najdou lidi – obvykle jsou to brigádníci ze Slovenska, hraběnky tak daleko za vodou že si můžou ze všeho dělat prdel, nebo nějaká čestvýjimkám. Ale epidémie pravítek naražených do řití je dechberoucí, a to nejen pro délku zmíněných pravítek.

Tak mě napadá, jestli je náhoda, že fungující rozvinuté země jsou tak často plné tak trochu nudných lidí, zatímco ty nejtragičtější vyfailované Elbonie (jako třeba Spojené Státy) naopak produkují geniální komiky. Kromě Švýcarů je obtížné vykřesat humor i z Němců či Skandinávců – prostě, ten spoluvýskyt je přesvědčivý.

Fungují tedy toliko státy, ve kterých se nedá žít kvůli nudným lidem.

Pak jsou státy, které jsou zábavné, ale špatným způsobem. V Zimbabwe se nenudí nikdo, ale zdaleko ne všechno je lepší než nuda. Například to, co se děje v Zimbabwe není.

Je to tak trochu jako s lidmi, víme? Ředitel regionální pobočky Spojených Maziv GmbH je obvykle příliš zaneprázdněn udržováním seriózního obrazu, než aby mohl být zajímavým společníkem. Oproti tomu člověk, který má na krku tři exekutory, zkrachoval mu bordel když byl kontaktován gruzinskou mafií a zrovna se rozvádí, tedy typově majitel staršího Jaguáru, bude pravděpodobně hýřit humorem. Už proto, že kdyby nehýřil, dávno by se vrhl vstříc Nuslím. Což je v případě přežití osud horší než smrt.

Zajímavé.

Asi je něco na myšlence, že kvalitní smysl pro humor je adaptací na otřesné podmínky – proto se v Británii nečekaně vynořili Monty Pythoni a spol. zrovna v době mezi WW2 a Thatcherovou, kdy byla celá Británie jedna velká hromada sazí, plicních chorob, špatných aut a stávkujících odborářů.

V imperiálních dobách, kdy Británie fakticky ovládala zeměkouli, vznikala sice legendární díla nedostižného slohu a atletické výkony ducha, nad kterými se tají dech, ale humor byl vzácnější, než pohled na laškovně odhalený podvazek královny Viktorie. Občas se to stalo, ale národní duši to nedefinovalo.

No a teď takoví Češi, že. Není náhodou, že právě náš humor je tomu britskému ze všech neostrovních a tedy bezvýznamných zemí nejblíž.

Typově jak lidé, tak státy mohou být buďto Audiny – technicky dokonalé triumfy inženýrství zhola bez šťávy či gulí, navíc se sklonem přitahovat nadměrné množství zmrdů – nebo něco italského, co se co dvacet metrů vysírá, člověk by to za nic neměnil a ještě o dvacet let později se kolem toho točí tisíc a jedna nezapomenutelná příhoda.

Hrdá impéria humor netvoří. Ten vzniká v komické beznaději, s kterou nic jiného dělat nejde jako východisko z nouze – jako poslední a nejryzejší, lži-neschopný odpor ducha. Humor je “a mě už to může tady políbit prdel”. Kde se něco hlídá, kde je potřeba kolem něčeho opatrně, kde jsou zkrátka modly a tabu, tam humor neni a nebude. A lidé, kteří mají modly a tabu uvnitř, jsou humoru neschopní. A právě ti jsou paradoxně nejvděčnějšími terči pro ten vůbec nejdrsnější humor. Chaplin věděl, proč dortem musí dostat do obličeje zrovna vznešená dáma.

Znamená to, že největší potenciál k humoru mají někteří specifičtí depresivici. Ti tu komickou beznaděj totiž vykřešou i z objektivně pohodových podmínek. A taky proto, že jiní specifičtí depresivici, kteří se s těmito často nenulově překrývají, jsou depresiviky proto, že vidí svět jasněji, než je obvyklé. Což je další předpoklad kvalitního humoru.

To znamená, že v dohledné době se můžeme těšit na explozi inteligentního humoru z Ameriky. Inteligentních lidí je tam na to, oproti urban legendám tradovaným mezi neinteligentními křupany, víc než dost.

Pokud tam ovšem přestane být nelegální dělat si srandu ze všeho legračního.

A teď ta největší výzva lidství – být legrační, vzrušující a kulózní triumf inženýrství. Ani Audi, ani Fiat.

Nový Jaguár.

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *