Amazon v Česku: geniální lakmus veřejných failů

Tak se Amazon chystá v ČR otevřít dva distribuční sklady pro obsloužení středovýchodní Evropy. Znamená to pár tisíc pracovních míst a po dlouhé době je to první zahraniční investor, který sebral odvahu investovat v Česku. Pro čtenáře anglickojazyčné literatury to pravděpodobně znamená, že v budoucnu výrazně ušetří(me) na poštovném a clu, anóbrž nebudeme objednávat deset deka celulózy ze zámoří, s manipulačními poplatky převyšujícími hodnotu objednaného zboží.

Byla by to celkem okrajová zpráva, ale poslouží jako vynikající příklad na kterém si můžeme ukázat, kolem jak bezrozporně přínosných věcí jsou Češi schopni dělat humbuk a hledat na nich hnídy. Protože zahraniční investice jsou i v nejhorší variantě pro ekonomiku plus a učí se to snad v prvním semestru ekonomie. Na VUMLu, s jehož učivem tu pořád půl národa tak nějak nevědomky z druhé ruky pracuje, se to ovšem zjevně učilo opačně. Tak jako všechno, dá se dodat.

Jelikož je doomsaying kolem Amazonu celkem reprezentativní přehlídka nejobvyklejších ekonomických klamů, strašících v lidové duši Čechů, je dobré je po jednom rozebrat a vymýtit.

Zajímavé na všech “argumentech” je, že jsou bez výjimky racionalizací pocitu, že mluvčímu uškodí, když se bude cokoliv dít. Vychází to patrně z předpokladu, že ekonomika je hra s nulovým součtem, kde je aktivita z definice útokem na ostatní.

Jenomže neni. Ekonomika je hra s kladným součtem – pizza se nejen krájí, ale i peče. To je ten základní rozdíl mezi “pravicovým” a “levicovým” uvažováním.

S tímto tématem se ostatně nedávno popasoval i kolega Adams způsobem, který stojí za přečtení.

Důsledky jsou dalekosáhlé. Jakmile je jakákoliv aktivita a činorodost apriorně považována za podezřelou, neohleduplnou a zlovolnou, jakmile se lidé cítí neurčitě ohrožení jakoukoliv aktivitou ostatních, duševní a společenský imunitní systém českého národa útočí přednostně na nejzdravější tkáně.  

Nejobvyklejší výtky, které jsem vydatně facepalmuje sesbíral za dvacet minut na sociálních sítích, jsou tyto:

 • Stejně tam najmou Mongoly a Kyrgyzy. Češi z toho nebudou nic mít. Nenajmou. Amazon nepotřebuje PR moderního otrokáře. A i kdyby, no a co? Tak tu bude Amazon beztak platit daně, a Mongolové s Kyrgyzy chodit na jídlo a poptávat zboží a služby. I tak by to byl win pro ekonomiku, byť menší.
 • Stejně tam budou blbě platit. Porovnávání reálného s ideálním. To není o tom, že lidé mají místo statisícových platů a služebního galfstrýmu dvacítku a oktávku. To je o tom, že mají dvacítku a oktávku místo podpory a mopedu. A to mluvíme jen o skladnících – zároveň ale vzniknou i manažerské, logistické a další výrazně lépe placené pozice.

Na tomhle je nejlegračnější, že lidem nedělá problém zároveň namítat “Stejnak tam budou Češi otročit za almužnu” i “Stejnak tam najmou Kyrgyzy”. Že se to vzájemně vylučuje a odráží úplně nesmiřitelné pozice je šajsegál. Prostě je to špatně, a proč je to špatně se rozhodneme až podle konkrétní situace.

 • Tady se zastavuje úrodná půda! Mno, kdybychom jí měli nedostatek, což nemáme, a kdybychom tu kterou máme bezezbytku využívali, což nevyužíváme, a někdo kromě pár vinařů a biozmrdů na ní uměl smysluplně hospodařit, což neumí, a stát se nesral do zemědělského trhu regulacemi které plošně brutálně zvyšují náklady a následně to selektivně nedorovnával subvencemi dle Babiše, což se sere, možná by to skoro byl argument a třeba by pak byli soukromí zemědělci v lepší pozici a třeba by i pěstovali něco jedlého. Takhle je to totál brutál mimo. Často tuto výtku slýcháme od ekologistů, kterým ovšem o dva řády větší plocha půdy zastavěné solárem zjevně nevadí, tak jako jim nevadila půlka zemědelské půdy v republice zhuntovaná řepkou. Wtf? Tohle je jistě přínosnější.
 • Další monstr hala. V principu souhlasim, ale za barákem bych to nechtěl. NIMBY. Ovšem kilometr od letiště je to ultra idiotické. Civilizovaný život stojí na schopnosti povýšit obecný zájem nad alespoň mikroskopický díl osobního pohodlí, a kdo je proti stavění čehokoliv kdekoliv, protože se na to nechce dívat, nemá názor, nýbrž omyl. A je sobný hnusec.
 • To akorát zničí malé obchody. Zaprvé nezničí, protože distribuční centrum bude obsluhovat celou středovýchodní Evropu a sortiment Amazonu se o další českojazyčné tituly hned tak nerozšíří, přičemž ty cizojazyčné si z něj kdo může objednává stejnak už teď, akorát to bude konečně bez extra nákladů s poštovným a clem. Zadruhé to vytvoří zakázky pro spoustu místních firem (svačináři, taxíky, stavební firmy, kurýři), zatřetí pokud někdo dokáže stejnou službu poskytovat levněji a lépe, zaslouží si naprosto vytlačit losery z trhu, stejně jako žárovka “vzala práci” svíčkařům, email pošťákům a automobil drožkářům. Říká se tomu pokrok. Protože tyto jsou lepší. To je naprosto správně, a celospolečenský součet je výrazně plusový. Proč bych měl platit Kanzelsbergerům či Luxorům za stejnou věc o půlku víc jen proto, že si na základě viktoriánského byznysmodelu kamenné prodejny neprozíravě pronajali ultradrahé monstrprostory v Palladiu a dalších třech stech nákupních centrech napříč republikou, místo toho, aby mi to výrazně levněji, konvenientněji a rychleji přišlo domu? To je přece nonsens. Nahrazení Kanzelsbergeru Amazonem je jako nahrazení neandrtálců člověkem dnešního typu.
 • Víme jak je to v Česku s investorama – dostanou pobídku, půdu zapůldarma, vyvaří miliardy, nebudou platit daně a pak zmizí. Slýcháno nejčastěji od voličů ČSSD, kteří předpokládají, že i všechny budoucí vlády se budou k investorům chovat stejně (korupčně), jako ty jejich. V tomhle byli mistři světa Zeman a Špidla. Jenomže Babiš je přeci jenom obchodník a prozíravý PRista, a pokud něco umožní za jeho úřadování na financích přikrotit deficit (což oživení ekonomiky, vybrané daně, pracovní místa a nižší sociální náklady umožní), byl by idiot, aby si místo toho nechal strčit do kapsy pět mega které nepotřebuje, jako to dělali vyhladovělí hotentoti za socdem. Pro investiční prostředí je Babiš na financích dobrá zpráva – ostatně je to taky ta jediná dobrá zpráva, která se s Babišovým působením ve veřejném životě pojí.

Milý Amazone. Pokud jsi připraven na zpovykané dělníky, kteří budou požadovat 40k za polehávání za krabicema, považovat pracovní místo za svaté právo namísto cenné příležitosti, obden stávkovat a krást na pracovišti sešívačky v rámci boje s mezinárodním kapitálem, přijď nám píchnout s naším prožraným hospodářstvím. Dík.

Read 16 comments

 1. souhlas, hezky napsano… jen o podobnych investicich nerozhoduje Babis, ktery tech 5 mega opravdu nepotrebuje, ale nekdo z jeho namestku, kteri po penezich sahnou velice radi. Takze toto bych jako argument pro “Babis je pro Finance to nejlepsi” nepoužil, ale to nikterak nemeni podstatu clanku.

  • Babiš se jen nechal slyšet, že ten plán nechá pokračovat. Že si za to nechá někdo zaplatit je v Česku nanejvýš pravděpodobné – Amazon se bude možná divit, kolik natažených ručiček se objeví při všelijakých schvalovacích řízeních a kolaudacích stavby.

   A ta místní občanská sdružení, která budou principielně a nesmiřitelně proti, dokud nedostanou zalephubné.

   Nicméně ten rozdíl oproti vládám se socdem ministry financí snad bude, že to následně (až se vlci nažerou) proběhne všechno už normálně a Amazon bude standarní investor, který bude platit daně, půdu nedostane zadarmo, stavbu si zaplatí atd. Ty megazhůvěřilosti, které tu udělaly konceptu zahraničních investic neprávem blbé jméno, se snad dít nebudou. Opakuji – snad.

   Ináč dík za koment.

 2. Jen na okraj… kdyz se tu mluvi o nahrazeni Kanzelsberga (spis Luxoru, ne?) Amazonem… nenechal se nahodou Amazon slyset, ze ty distribucni centra NEBUDOU pro CR? Ze jde jen o to levneji obslouzit Nemecko a okoli? Osobne je mi to jedno, pokud se dokazou dohodnout s mistnima, tak at svuj sklad maji, at lidem praci daji – v poradku. Ale nespolehal bych na to, ze to zlevni naklady na dopravu sem.

 3. Pěkné. A sakra asi docela pravdivé. Jsme pořád ti přisdisráči, kteří nic nechtějí dělat, do všeho se serou, až to zákonitě také všechno poserou. Musel jsem použít argot. Jinak to nešlo.

 4. Pingback: Amazon v Česku: geniální lakmus veřejných failů | pravy prostor

 5. na ty dane bych se moc netesil, amazon je specialista na irskoholandsky chleba s chlebem, tedy umi neplatit dane. proto ho Britove bojkotuji (tam plati 1,9) a nejen oni. pokud u nas nebude pozirat 200000 dotaci na zamestnance/rok tak to prinos bude i presto, ze prumer haloveho zamestnance vcetne vedoucich bude tak 14000 cisteho mesicne max.

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *