Jóga

Je fascinující, jak se věci mění ve své opaky.

U východních duchovních i fyzických nauk je to extra výživné, a není to jen vlivem “dekadentního západu”.

V jihovýchodní Asii začali stavět dvacetimetrové zlaté Buddhy okamžitě potom, co Siddhárta, zásadní antimodlář a antiegoista, který by jim za to nakopal do prdele, odložil závoj Máji.

U nás se pořádají kurzy buddhistického sexu, přestože Buddha ho identifikoval jako past.

Na nefilozofické rovině je pak dojemné, co se přihodilo ve wellnesech, healthklubech a sokolovnách s jógou. Jak už jsem zmínil v pastech na střední třídu:

“Organizovaná cvičení, která lze úplně stejně dobře, a v případě takové jógy i lépe a bez otřesně desinterpretovaného ideologického sluníčkového balastu cvičitelských hipipin, po jehož vyslechnutí by si Šakjamuní prostřelil hlavu kuší a rozkousal a sežral diamantovou sútru, dělat zadarmo. “

Původní zero-cost zdravotní systém nahatých poustevníků se proměnil v monstr trendy byznys (nic proti byznysu, ale nesmí být založen na bullshitu), pro lidi, kteří si chtěji zformovat prdel a zároveň zoufale lační po smyslu – i kdyby to měl být upadlý cukernatý self-help říznutý třetiřadým pseudomysticismem. Což bohužel neni řešení, nýbrž ještě větší problém. Problém, který zabírá místo řešení.

O self-helpu a autotuningu (auto ve smyslu “sebe”, ne auto jako auto), tedy česky svépomoci a sebeladění, tak jak mohou a mají vypadat, mají-li k něčemu vypadat, zase někdy příště. A pokud se hodně odvážu, tak třeba i o tom smyslu.

Takže, nedělní naučný oprásek: co je a co neni jóga

joga1a3ka

Fullsize se zjeví po kliku.

Read 6 comments

  1. Pingback: Zdravoběda 1: jak skutečně zhubnout | Zbyhnev.com

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *