Zbyhněv zachraňuje republiku volume 1: opatrnější klasifikace tzv. “éček”

Víte, co je E300?

Vitamín C.

Navrhuji pečlivější klasifikaci tzv. “éček”, a to nejméně (a zřejmě dostatečně) do dvou tříd. Něco jsou hrůzy, něco normální přírodní, ba nezřídka zdravé nebo dokonce nepostradatelné látky, které jen mají přidělený tříčíselný kód, aby se to tam vešlo a máslo nemuselo být baleno do hektaru celulózy.

Nestrašit. Rozlišit

Hysterizace je příliš snadná. Napište na přesnídávku, že obsahuje E<číslo číslo číslo>, neboli Dihydrogen-tetrabutyl-chlorohydrát-4-6-čurymuryn-cis-cyklo-krucibucišmuci-hydroxyl-darebák-perdraselný, a biokozy se jdou přivazovat k ministerstvu, protože neví, že to je vitamín Xˇ. (To je “kš”, podle vzoru “xˇandy”, kdyby někdo nevěděl).

Přeháním? Rád bych.

Provedu vás fiktivní úvahou, jak bych komunikoval, kdybych byl nepoctivý novinář, či srabaktivista chtivý dotace na přednášky o zdravé výživě na školách a pěti minut slávy u Moravce. Nasimuluji k tomu i předpokládanou a zamýšlenou reakci tzv. “obyčejných lidí”, jak už krásně rozdělili společnost naši socialističtí elitáři.

Sugestivní obrázek do záhlaví článku:

poison-veg

“Mnoho potravin obsahuje E375.”

Jedovatá éčka, ilumináti nás chtějí všechny otrávit!

” Vzorec této chemické (!) látky, která je ve větším množství toxická (pozn. co neni), je C6H5NO2

Normálně nám ti nestydové dávají do jídla kyselinu pyridin-3-karboxylovovou. Cožpak se takhle může jmenovat něco normálního? Dyť je to celý proti přírodě.

“Víte, jak se také jinak jmenuje? Kyselina nikotinová!”

Dyť to je návykový! Normálně z nás dělaj feťáky, abysme kupovali ty jejich srágory!

V komentech se přiznají všichni, kdo už sahali po vidlích a chystali se jít podpalovat Monsanto, Billu a Ministerstvo zemědělství.

Jináč se tomu také říká Vitamín B3, a je to zcela nepodstradatelná látka pro lidské zdraví, mj. regulující tělesný tuk, cholesterol a krevní cukr. Sebemenší nedostatek způsobuje apatii, poruchy trávení, úzkosti, deprese, vyrážky, ztráty paměti a záněty, závažný nedostatek pak delirium a smrt.

Takže tak.

Kdo vymyslel “éčka”, chtěl zjednodušit názvosloví složení potravin – zcela v pořádku. Bohužel nepočítal s lidskou tupostí a sklony k hysterii.

Ostatně, na neinformovaném odporu k “éčkům” stojí celý obchod s biopotravinami. Ty mají na vymezení vůči éčkům (čili mj. vůči vitamínům, muehehe) z podstatné části založenou marketingovou koncepci.

Je to hloupé, ale nikoliv zcela nepochopitelné. Rozlišení “přírodních” a “nepřírodních” látek je intuitivní, stejně jako dojem, že ty přírodní jsou pro zdraví nějak inherentně lepší. Bohužel první úvaha je nepřesná (důsledně vzato, nepřírodní látka žádná neexistuje), a druhá úplně vedle (dýmějový mor je přírodní, antibiotika tímto klíčem ne).

Klasika: pochopitelný a dokonce skoro ospravedlnitelný sentiment, po praktické stránce však zmařený idiotickým pojetím. Takových věcí je. Nebezpečí mytologizace a svůdného reduktivního vnímání skutečnosti – ale co jiného zbývá, když je jeden blbec a neudrží věrnější obraz světa.

Jsouce poučeni, pojďme to rozlišovat.

Read 9 comments

  1. Aneb například velmi příjemná hysterie se děje kolem Glutamanu Sodného, který je hrozně fuj, prostě magi sračka, ale běžný lid neví, že se zcela přirozeně vyskytuje např. v houbách a v rajčatech …

  2. aj napriek tomu, ze suhlasim. opratrne s glorifikaciou vedy a potravinarskych koncernov. oni skutocne produkuju sracky a devastuju nase zivotne prostredie. zisk je prvorady, potom nasleduje zdravie a zivotne prostredie. takze dakujem za hystericke biokozy, ktore nas prinutia sa nad tym aspon zamysliet. podporujme lokalnych producentov potravin, nezavislu vedu a osvetu.

    • ano něco na tom je, já akorát nikdy nepotřeboval biokozy, sám jsem vždy poznal, zda mi párek chutná a je cítit masem nebo je to sračka z náhražky, věděl jsem to dávno předtím, než vznikla celá mediální hysterie … a jsem trochu alergický na hlášku “zisk je prvořadý” jako by to bylo něco špatného. Pro podnikatele je samozřejmě zisk vždycky prvořadý, kdyby nebyl, nepodnikal by. Pokud někdo prodává sračky, je to tím, že někdo jiný kupuje sračky, poptávka je hybnou silou, nabídka se jen přizpůsobuje

  3. Dovolím si trochu oponovat. Ono to s éčky není tak jednoduché. Sračky jako aspartam a acesulfam a další podobné daly celkově éčkům velmi negativní náboj. Za to ale nemůžou biokozy, ale uplacení doktoři a agentury, které takové sračky označily za bezpečné a používají se skoro všude. Nehledě na to, že “bezpečnost” je hodně relativní pojem, protože řada látek nebyla nikdy pořádně vyzkoušena v dlouhodobých testech a taky nikdy nebyly vyzkoušeny kombinace látek na lidské tělo. A samozřejmě vývoj jde dál a stále se přichází na to, co je vlastně nebezpečné pro člověka. No a glutamát, sám o sobě v malém množství neškodný, ale to, jak působí na tělo, to už je horší. Způsobí to, že člověk má rychle zase hlad a něco by zblajzl. No, a taky jak o zvýrazňovač chuti dává junkies potřebu neustále výraznějších chutí, protože normální věci bez přídavku jsou tak nějak nechutnající dostatečně. Přehnaná hysterie je občas na škodu, ale je potřeba si uvědomit, co je za ní dříve, než se začne pomlouvat.

  4. Vždyť stačí málo – používat rozum, pokud možno selský. Když má něco trvanlivost 2 roky, tak to nejspíš bude něčím vyztužené.
    Jenže starší generace je komunisty vychovaná k tomu, aby nepřemýšleli, tak teď se nemůžou (ti chytřejší) srovnat s tím, že musí řešit, co strkaj do huby. Ti chytří se s tím srovnali.
    A mladá generace – nedávno jsem četla článek “Nový trend: nenuťte děti do učení, samy si řeknou, co se chtějí učit” – nedělám si iluze…

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *