Co je a co není investice: dodatek

Co se do původního článku nevešlo:

Termín  “investice” se používá ještě pro jednu obzvláště vypečenou kategorii věcí, které jsou ve skutečnosti ryze spekulativní:

Jsou to tzv. „alternativní investice“, které se mají k investicím, jako se má „alternativní medicína“ k medicíně. Nejsou to investice, ale říkají tomu tak lidé, kteří chtějí něco prodat.

Věci jako zlato, diamanty (tohle vážně stojí za přečtení), umění, archivní vína, stará auta a vzácné mince mohou být více či méně povedené spekulace, příjemné sběratelské předměty, popřípadě ochrana kapitálu v divokých dobách, potud ano.

Pokud ovšem v noci Diskobolos nesleze z podstavce a neošustí (neoskřípe?) Venuši Mélskou a nevypadne z toho nový mramorový amorek (Mr. Amor?), nejsou to investice.

Jsou to prostě pasti na vyšší střední třídu, do kterých se iracionálně lijí v úhrnu masivní sumy, které si ti lidé zase nemohou dovolit tak úplně postrádat či s nimi spekulovat (zlaté pravidlo: spekuluj jen s tím, bez čeho se obejdeš). Navíc spekulativní výnos závisí čistě na poptávce, tedy v daném případě na pokračující schopnosti prodejců přifukovat bublinu umělé vzácnosti fundamentálně ekonomicky bezcenných věcí – aktuálně například tím, že se podařilo pro evropské umění nadchnout arabské ropné šejky, indické reverzní kolonialisty a čínské oligarchy. V podstatě je to pyramidová hra.

Ano, dá se na tom vydělat. Zejména pokud jste De Beer’s, Sotheby’s nebo vnuk nacistického oficíra, rozprodávající dědečkovu sbírku. Ale nejsou to investice.

Nákupy umění mají smysl, pokud je člověk upřímný milovník umění, nebo megaoligarcha, který chce mít buďto jedinečné statussymboly k ukazování kamarádům megaoligarchům, nebo aspoň pár mega ulitých v něčem, co mu nemůže nikdo arbitrárně zdevalvovat, zdanit či zestátnit. Holt se v nejhorším případě prodají jedny Gauguinovy Tahiťanky, s výnosem nacpaným v trenýrkách se zdrhne z Číny, člověk se na důchod trochu uskromní a nějak to doklepe v šestnáctiposchoďové vile na březích Lago Maggiore.

Pokud jste ale pouze chudí milionáři, raději si kupte dluhopisy, nemovitost nebo dobré akcie. A vůbec nejlépe – podnikejte.

Read 18 comments

 1. Chachá, a zrovna jsem uvažovala o sepsání článků o těchhle “investicích” anebo investicích “do sebe”. Nějak si totiž nedovedu představit, jak se vydělává konzumací obsahu velechytrých knih anebo koupí nových šatů za tři tisíce (ale pořád je možné, že v nich majitelka zaujme kunčofta a domluví si oskřípání za dva litry)

  • Knihy v některých případech (tj. kromě těch, které to o sobě tvrdí) “investicemi do sebe” být mohou. Ovšem extraliga jsou kurzy a školení pseudopozitivní nepříčetnosti za x tisíc, kde manipulativní maniodepresivik s jedním semestrem psychologie “učí” lidi s o dvě nuly vyššími příjmy než má on, jak se mají stát úspěšnými. Selfhelpoví, sluníčkoví a neurolinguističtí šarlatáni jsou anti-investice, protože ty přínosy jsou vysloveně záporné.

 2. Asi jsem se vyjádřila špatně – odborné literatury mám taky doma hromady a teď se tady zrovna prokousávám knihou od Richarda Feynmana, která původně stála pětistovku, ale jinak je k nezaplacení. Za odbornou literaturu ale nepovažuju placené zóny na webu a časopisy s opravdu zoufalou prezentací na webu (obvykle paranoidní časopisy, popřípadě návody na myšlení bohatých, úspěšných a teď jsou in nadaní), popřípadě knihy o tom, jak si správně přát peníze a štěstí a sedět na zadku, utrácet za další instantní moudra a hlavně pro sebe nic nedělat. Kurz němčiny ve spolehlivé jazykové škole nebo zkoušku CAE za investici považuji, protože . Školení u Amway nebo Partners je odsávačka peněz. A pokud ne, tak času, a ten čas se taky počítá.
  Co mě dost překvapuje, je že zrovna na tyhle odsávačky peněz jsou schopní naletět inteligentní vysokoškolsky vzdělaní lidé včetně psychologů.

 3. ‘To nemyslíte vážně, pane Feynmane!’ mě k Feynmanovi přivedlo, bohužel žádná zmínka o něm u žádného protějšku nevyvolala to, co u Zbyhneva. Dokonce ani vlhkých kalhotek jsem se nedočkal. Asi budu muset spíš kupovat ty diamanty, než Feynmanovy knihy :-)

  • Už několik týdnů vážně zvažuji, že přeložím Feynmanův text/řeč “Cargo cult science” a vystavím ho tu.

   Je to vysoce relevantní, zas a znova a ještě pořád.

   Feynman (parafráze z paměti): “Vědecká metoda nespočívá jen v tom, že se snažíte být nějak upřímní. Ne, vy musíte být ultra, brutálně, krutopřísně megaupřímní – musíte se stavět na hlavu ve snaze sami sebe vyvrátit, ve snaze prezentovat ostatním všechny představitelné způsoby, jakými jste se mohli mýlit, sebemenší nejnepatrnější případnou skulinku ve své hypotéze.”

   IPCC: “My máme klimatický konsensus a kdo s námi nesouhlasí, je popírač.”

   Například.

   O pavědeckých mechanismech valné většiny alternativní medicíny a obecného zelenkavého luddismu nemluvě.

   • Nemůžu zrovna teď doma najít ‘To nemyslíte vážně, pane Feynmane!’, ale mám pocit, že “Cargo cult science” už v ní je. On to není zas až tak neznámý text :-) Pokud to ovšem přeložíte moderněji, budu jenom rád, myslím, že novovýrazy typu krutopřísní nebo megaupřímní by se líbily i Feynmanovi…

 4. Určitě je to tam, anebo v “Snad ti nedělají starosti cizí názory”, četla jsem je obě po sobě asi před půlrokem… ale je to jako součást většího textu. Teď čtu jeho přednášky z fyziky, takže moc nepomůžu 😛

 5. No zrovna nemovitost bych nedoporučoval, to teda není investice už vůbec. Možná by to v seriálu o investicích mělo zaznít – tedy nějaký návod pro běžné dělníky novodobého universitně (nekvalitně) vzdělaného dělnictva mezinárodního kapitálu, makajícího za prakticky minimální mzdu – něco jako volné pokračování pastí na střední třídu (která dle mého názoru v ČR prakticky neexistuje, minimálně na severní moravě teda fakt skoro vůbec). Chci říct – mnoho mých známých, kteří se domnívají, že jsou střední třída s platem typickým pro VŠ vzdělané specialisty na severní moravě, tedy něco mezi 20 – 30 kkč netto, pře se se mnou o nutnosti “investovat na hypotéku” do RD typicky 4+1 cca 120 m2 někde v prdelovicích nad prdelí, já stále jim lkaje, že prachy ležící jen tak v bance devalvují pomaleji, a že klíčem k holému přežití s takovýmto příjmem jsou zejména minimální provozní náklady a že u nového domu je totální bullshit, že “máš na 30 let pokoj”. Podobně s vlastnictvím nového auta, které , i když se ještě nekazí, stojí na garančkách a pojištění ročně řádově víc, než údržba mého občas se seroucího obstarožního pekáče, tudíž se nejedná ani o investici, ani o šetření, ale prostě koníčkový předmět nad poměry. (lze pokračovat se zateplením domu, moedrními technologiemi a podobnými pastmi)

  • Investicí do nemovitosti myslím, že se to koupí/postaví za cash a pak se to pronajímá. Když je to pro vlastní potřebu, je to prostě spotřeba.

   Hypotéka není investice, dokonce ani případech, kdy se na hypotéku víceméně spekulativně koupí nemovitost, která se pak pronajímá za víc, než je splátka hypotéky (což jde možná tak v Praze). Tam je tolik proměnných a nejistoty, a tak dlouhý časový horizont ve kterém se mohou projevovat a rozmrdat to, že to určitě není dobrá investiční strategie. Možná v nějaké ultrastabilní jurisdikci, ale v Česku? To je lepší koupit stádo koz.

   Auto taky neni investice, pokud ho člověk nevyužívá přímo při výkonu zaměstnání/živnosti. Pro pekaře dodávka ok. Pro manažera Audina “investice” neni, je to spotřeba.

   • Souhlas, jen možná s tím, že jsem kdysi kdesi čet celkem pěknou analýzu na to, že vlastnictví nemovitosti a její pronájem vychází většinou do mínusu nebo šul nul. Snad je to v Prahe jiné, ale vezmu li situaci u nás, kde byt v hodnotě cca 1 míče dokáže nést netto kolem 50 tisíc ročně ovšem bez započtení opotřebení jak vnitřku tak vnějšku (takže takové nettobrutto), vychází mi to řádově na nulu . Investiční nemovitost bych teda viděl spíš pro komerční účely ubytovna/kanceláře, ale vzhledem k tomu, co dělaly poslední roky akcie developerů, je to v současné tržní situaci taky dost diskutabilní. Jako v každém kšeftě, člověk musí najít ten správný rostoucí trh.

    • Ceny nemovitostí jsou teď obecně dost nahoře, ba bych řekl, že dost nerealistické. Aktuálně je to jeden z těch stropů vertikální mobility, protože bydlení vykousává lidem ve většině případů dobře půlku přijmu.

     Něco jiného investice do kancelářské budovy na Manhatánu či v Singapuru, něco jiného byt v Dejvicích. Fakt je, že nazývat to poslední “investicí” je akorát marketing prodejců hypoték. Jak říkáte, to nejlepší v co člověk může v horizontu desetiletí doufat je, že se dostane na původní vklad.

     To neni investice ani v nejmokřejším snu.

 6. Zaklínadlem nevědomých je výraz „investice“. Za investice se v Česku považují běžné výdaje na údržbu a opravy. Investice vyžadují vlastní peníze a jasnou představu návratnosti. Jestliže dlouhodobě zanedbáme údržbu dálnice, pak její oprava není investice, ale očekávaným a předpokládaným výdajem. Utrácení státních peněz na projekty bez důkazného propočtu návratnosti nejsou investice, ale výdaje státních peněz. Nic proti tomu, když je státních peněz dost a daňoví poplatníci s tím souhlasí. Ale „investice“?
  Vezměte investice do cestovního ruchu výstavbou infrastruktury. Co když ta silnice nikam nevede, co když tam na konci nic není? Je to investice? Investice musí být komplexní a systémová. Stát na strategické myšlení vůbec nemá. Baťové nebyli stát, a proto mohli investovat! Politici odvolávající se na Bati mlátí jen prázdnou slámu; podnikatelé neučící se od Baťů nejsou podnikatelé, ale jen subdodavatelé.

  http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=23532

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *