IKEA mi může políbit prdel

Rozpadla se mi brašna na notebook. Protože v místech kde jde koupit civilizovaná náhrada budu zase bůhví kdy, na překlenovací období jsem si pořídil IKEA brašnu. Za ty peníze dobrý. Jsem si myslel.

Jenže ještě téhož večera se vymrdala jedna z karabinek.

“Může se stát, holt vadnej kus bude jeden z milionu dycky, tak sem to holt statisticky vyžral za národ.”, řekl jsem si. Nic, co by neřešila stříbrná lepící páska, která s karabinou splyne a z dálky to nebude vidět. Nebo kterákoliv karabina, kterou nevyrobili čínští komunisté pro ty švédské.

Jenže čtrnáct dní na to se úplně stejně vysrala i ta druhá. Za chůze.

A brašna spadla na chodník.

V brašně byl laptop.

IMG_1303

A tablet.

IMG_1301

Takže evidentně systémová záležitost.

Šetřit se musí, ať to stojí co to stojí. IKEA ušetřila dvě koruny na aušusovejch karabinkách, a mě to stálo několik desítek tisíc. A nebudu jedinej.

Takže Milá IKEo zatrol(l)ená severská komunistická holoto:

1. Kolik by stálo dát tam prostě lepší karabinu? Pět korun? Vypadá takhle celej design proces? Je to standard practice? Stojí vám to za to? Za to pětikilo to zas tak levný neni. Čekal bych víc.

2. Prošlo to vůbec nějakou kontrolou kvality?

3. Příště na vás seru.

Nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci. IKEA mi dluží cca. 60 000. Přestože obě mašinky fungují, ani na jednu už nikdy neuplatním záruku a ani jednu neprodám, a když, tak za půlku. Příště si koupim Hermés z aligátoří kůže a furt to bude levnější.

Doufejme, že IKEA nezačne nikdy prodávat horolezecké vybavení.

 

 

Read 25 comments

 1. Zkoušels to nějak vyreklamovat a řešit? Díky jejich vykurvené brašně se ti pokurvily ukazatele sociálního zařazení. Tohle bych si nenechal líbit a utíkal bych do ikeii s požadavkem okamžité nápravy světa a rovnováhy mezi dobrem a zlem.

 2. strkat japkova zarizeni v hodnote desetitisicu do brasny ikea z rady family, na to musi mit clovek koule :) tedy – nesmeju se vam, ale nechapu to – a to ani jako docasne alternativni reseni – pokud se tedy aktualne nepohybujete nekde zcela mimo civilizaci (cemuz neverim – jak znamo, ikea nestavi sve svatostanky jen tak nekde). za maximalne dvojnasobek castky jste mohl mit nepochybne bytelnejsi laptop-case (si myslim). po preklenovacim obdobi pak mohl slouzit potomstvu, jako zaloha, nebo se protahnout bazarem 😉

  k bodu 2) ta uz se neprovadi ani u zarizeni za tisice ( napr. low-end rady notebooku – a to i renomovanych znacek ), co byste chtel u brasny za babku? :o)

 3. A není “katovaní kostů”spíše ve velkém nešvar kapitalismu? Proč se pořád ohaníte komunistama, když Ikea je úplně normální “kapitalistická” firma?

  A to že je Ikea levná spotřebka která spiše jde po pozlátku desingu než kvalitě ví snad “každý”. Nechci se vám smát ale když jsem prolítnul váš blog tak by mě nenapadlon, že někdo kdo píš takové texty vloží věci za 60k to tašky za 500 kč.

  Kdybych já potřebovat narychlo nějakou brašnu na nošení notebooku tak sáhnu aspoň pro Dicotu nebo CaseLogic, nominální rozdíl by jistě nebyl velký a mají je často i v běžných prodejnách “elektra” nebo snad i v Tescu.

  • Protože relativní drahota ve srovnání s hlubokou nekvalitou je naopak výsada komunismu, a protože Švédsko je komunismem vyhlášené.

   Spotřebka nemusí znamenat shit. Zejména ne u takhle velké a relativně renomované firmy, která by to měla mít zvládnuté. IKEu jsem měl přesně za ten podnik, který umí šetřit na správných místech a za relativně málo peněz dodá přijatelný užitkový standard, který nenadchne ale neurazí. Něco jako Samsung v mobilech ;).

   Urazil. Rohy dvou zařízení, na které je ta brašna teoreticky stavěná.

   Můžeme to natáčet jak chceme, ale brašny padající vadou materiálu z ramen nejsou přijatelné, ať se v nich nosí cokoli.

 4. Jak je švédsko komunisem vyhlášené nevím(asi to nebude taková sláva když je to dědičná monarchie), ale Ikea funguje na normálnícj tržních principech nebo jsm aspoň neašel nic co by tomu odporovalo, pravadq nějak důkladně jsem nehledal.

  To zda relativni drahota ve srovnaní s hlubokou nekvalitou je výsadou komunismu, by asi bylo na delší diskuzi, ale je to trožku o něčem jiném než jsem psal. Já psal o “cost cuttingu”, celkem dobře odráží můj pohled tento článek http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008060102

  Spotřebka neznamená shit, ale Ikeu si lidé spíše spojí s desingem než kvalitou.
  Samozdřejmě ta taška je “šmejd” a určitě ji běžte reklamovat, ale zajímal jste se na jakou má ta tažka nosnost? Možná vám to přijde absurdní, ale když se běžně prdávají boty které vypadají jako sportovní, ale na sport nejsou tak se nedivím ničemu, toliko k tomu zda je na to teoreticky stavěná.

  PS:Nějaké Samsungy jsem měl a co se týká kvality, aspoň u SW (od Samsungu) to nebylo nic co bych označil za “nenadchne neurazi”.

  • Nosnost nebyla stanovena, takže minimálně na tohle se při reklamaci nemohou vymluvit.

   “Jo vy jste byl ve vycházkové obuvi v lese? No to se nemůžete divit, to vám neuznáme” neprojde.

   Každopádně ty dvě věci a dva papírové bloky k tomu mají dohromady do dvou kilogramů, a ta karabina je taková, že se nevysrala kvůli váze, ale prostě proto, že v ní bylo špatně nasazené to pérko, které prakticky okamžitě vyletělo při běžném používání.

   Pochopitelně kombinace IKEA brašny a MacBooku je neotřelá, ale kdyby tam byl místo toho nějaký vypšouklý Acer, lišilo by se to jen výší škody, nikoliv substanciálním problémem, že taška je aušusová.

   Samsungy urazí až po srovnání s jabkem 😉

 5. Samusngy mě urazili podobně jako jablka, byť spíše jiným způsobem. Jediná kapesní zařízení co jsem vlastnil/vlastním a neurazila mě byla Nokia N810 a Palm m125 a Palm Tungsten E , ostatní byla bída. Z těch co jsem nevlastnil ale měl možnost si je ošahat, by se asi pár ještě našlo, ale nepamatuji se že by na nich bylo logo Applu. 😛

  To s tou váhou byla samozdřejmě spiše nadsázka a reakce na “Teoreticky určeno”.
  Ano taška je mizerna/nekvalitni i k dané ceně, stím s vámi souhlasím a nerozporuji to. Ale chtěl jsem poukázat na to že “šetřit” na ochraně investic (ať to v tomhle významu investice je nebo není, nevim co s tím HW přímo děláte) je také hloupá past. Rozdíl tu oproti případu s Acerem je. U Člověka s ošoupaným acerem za 10k co stále padá do pastí na střední třídu by se takvá lechkovážnost dala chochopit …

  • Poslední co mě nenasralo byla nokie 5110.

   Aktuálně mě jabka serou ze všeho nejmíň, což je ostatně důvod jejich úspěchu.

   Uznávám svou (původně úžasný překlep “sovu”) lehkovážnost v tom, že jsem doufal, že IKEA dokáže za pětikilo vyrobit věc, která naplní bazální raison d’etre. Hle, pendrek na šalotce.

 6. Osobně bych neřekl že úspěch jablek je kvůli tomu že lidi serou ze všeho nejméně, aspoň poslednich cca 8-10 let, ale to je na jinou diskuzi nebo spiše flame .

  Ano někdy člověk doufá a ve skutečnosti je to jen naivita způsobená marketingem, třeba že popisky na dražší klavesnící vydrží déle než na levné, ale soucítím s vámi já podobně dopadl se SteelSeries klávesnicí.

  • Čím dál víc zjišťuju, že firmy které dělají díru do světa to zpravidla dělají tak, že prostě jen nedělají ty nejhorší kraviny. Vyvarování se věcí od nuly dolu je důležitější, než extra fičičandy od nuly nahoru.

   Google je první vyhledavač, který trochu funguje, Apple vyrábí první osobní elektroniku, kterou chci hodit z okna jen dvakrát za den (srovnatelná zařízení mají nasobně horší skóre). SpaceX staví první rakety, které stojí jen o dva řády víc, než by musely. Tesla je první elektromobil, který má dojezd dál než za roh a vypadá pěkně.

   Btw že se brašna za pětikilo od relativně solidní firmy (jsem si myslel) nerozpadne v řádu týdnu neni snad ani naivita způsobená marketingem, jako spíš zdravý rozum.

 7. To video je nějaké divné. Nejdříve otáčí západkou karabiny na jednu stranu, pak švenkne objektivem jinam, a pak otáčí na druhou stranu. Co mezitím udělal? Jednomu kontinuálnímu záběru bych věřil, tohle ale nevím, nevím

  • Pohyblivou částí hnul do strany, aby se vyhla té opačné a šlo demonstrovat, že to vaklá na obě strany. Nešlo to jednou rukou.

   Přepínat mezi bimbáním dovnitř a bimbáním ven to jinak umí bez pomoci, ale při natáčení to chtělo trochu přemlouvat. Na tom, že je karabina shit a neměla by bimbat ani na jednu stranu to nic nemění.

 8. IKEA – budiž, pro mě výrobce interiérových bazmeků o spíše podprůměrné trvanlivosti. Brašnu bych si tam kupoval, jenom kdybych se tam shodou okolností (= zcela nečekaně) objevil s předmětnými zařízeními pod paží. Což se mi většinou nestává :)

  Horší je, když si koupíte Dakine ruksak za 5-násobek, s pádným předpokladem, že to je ve svém oboru pojem (a že jejich všemožné outdoorové batohy splňují požadavek odolnosti zcela samozřejmě), a pak se vám během roku a půl jednoho dne zjebe na zem úplně stejně, jako vaše Ikea. Pochopitelně také s notebookem uvnitř (bez SSD – hádám, že na rozdíl od vašeho Airu). Načež se ukáže, že je na vině rozpůlené ramínko, jehož dvě části (ta horní polstrovaná a dolní nylonová) jsou uprostřed spojené kusem tenké nitě zhruba stejně bytelně, jako když si já přišiju utrhlý knoflík ke košili. Na 20L batohu, který se zřejmě nebude nosit vyplněný peřím.

  https://youtu.be/6QhZTfNaiHA?t=10s

   • O exhibujícím onanistovi mluví majitel Apple? 😀 Tak už jsem se dlouho nepobavil. Nicméně s odkazovanou firmou nemám nic společné, ale líbí se mi jejich poctivé produkty a řemeslo, můžete si tam dosadit jinou podobnou firmu, např. pan Šíma taky dělá velmi kvalitní věci z kůže. A nejedná se o věci z kategorie “pasti na střední třídu” (tam zapadají spíše produkty Applu :-) jedná se spíše o stejnou kategorii jako je mechanická klávesnice, o které jste tu už také psal.
    Řeknu Vám to takhle – jedou jsem si koupil “značkový-kožený” opasek v nákupním centru, made in china – za půl roku se rozpadal. Teď mám opasek od pana Šímy, stál sice 4x tolik, ale už ho nosím přes 2 roky a je jako nový, takže už se vlastně zaplatil…

    • No a představte si, že si lze Apple nebo třeba Jaguar pořídit kvůli funkci (v daném případě například bezkonkurenční výdrži baterie), a ne kvůli exhibování. I takoví lidé jsou.

     Naopak brašna je komoditní věc typu ručníku nebo audiokabelu, na které není co vymýšlet jakmile je splněn banální funkční základ – nebudu si utírat prdel do Versáčeho, když totožnou službu odvede stejný froté hadr za padesát korun. Jak jsem tu už vysvětloval jiným, to že je něco relativně laciné je jiná písnička, než jestli to je nebo není krám. Funkční základ až spartanský nevadí, sráč vadí silně.

     K neidentitě ceny a kvality ostatně míříte i s tím svým značkovým páskem.

     Mně se ty věci od Sedláka právě prostě stylově nelíbí. Věci které se mi líbí, se u nás prakticky neseženou (a když, tak za dvojnásobek ceny na západě), pročež na překlenovací období proč ne překvapivě pěkná IKEA.

     No, protože to posrali. Ale to je technická závada nesouvisející s brand positioningem a image managementem, který je mi v tomto případě scheissegal.

     • Apple je obecně znám jako synonymum pro “past na střední třídu”, určitě funguje, ale to konkurence za zlomek ceny taky (http://mywindows.cz/item/koupit-si-surface-3-pro-za-35-000-kc-anebo-apple-za-62-000-kc)

      S ručníky souhlasím, ale neshodneme se na tom, že business brašna je spotřební zboží :-) Ano Tlustý má zatím některé věci trochu rustikálnější, ale Šima je úrovní designu a zpracování světová špička (a levnější než zahraniční konfekce na podobné úrovni – Vuitton a spol., kde se víc než za produkt platí za prominentní adresy butiků)

      • Apple má prostě dokonale zvládnutou tu metodiku zaháčkování uživatele a jeho zabydlení v platformě, ale myslím že diskuzi Jabko versus zbytek světa tady nerozseknem a bylo by nemoudré použití času nás obou se do toho pouštět :).

       Uživatelský dojem z platforem není ani ve stejné galaxii. A tenhle pád to třeba přežilo jen díky masivnímu kovovému pouzdru (mechanická odolnost je u prasáka mého typu základní požadavek – vzpomínám na celokovový Olympus E-1, který šel hodit do batohu bez futrálu a zasypat Plzněma v plechu bez obav že se mu něco stane).

       Business brašna na překlenovací období mezi dvěma civilizovanými spotřební zboží je – přesně takové, u kterého chci aby plnilo základní funkci a nic víc či míň. Je to zajímavě strukturovaný trh – utilitární “byznys” ntb brašny jsou vyloženě hnusné a generické i ty poměrně drahé (kamarádovi se mimochodem totožným způsobem rozmrdal notebook v “profi” brašně za pět tisíc, jejíž popruh měl nedomyšlené slabé místo), pak jsou nějaké designové hipsteroviny které zase nebývají moc praktické (nebo jsou praktické, ale násobně předražené), pak řemeslo které se ne vždycky trefí do vkusu, a pak nějaké ty Montblancy a spol, které jsou jednak relativně málo praktické, jednak brutálně (a zbytečně) drahé. Nějak mi tam chybí vkusný šmrncovní standard za rozumnou cenu.

       Což ostatně jde říci o řadě dalších trhů.

 9. Já mám teda s IKEA kvalitou a designem o dost lepší zkušenosti než s Japkama. Jen v IKEA nekupuju to nejlevnější, ale spíš střední třídu. Teď už je tam dost na výběr. Apple MacBook máme doma a jsou s tím šmejdem jenom starosti, navíc starosti které bych s normálním Lenovem nebo Dellem ani v principu mít nemohl.

Leave a Reply

A prosvištíme si matematiku, abychom dokázali, že nejsme spambot (poděkujte Číňanům): *